
De aanleiding en de noodzaak van het onderzoek naar het juridisch operationaliseren van ‘samenwerking’ in de bouw
-
mr. N. (Natasja) van Wijk-van GilstWetenschappelijk medewerker / Redacteur
-
ir. M.C. (Malcolm) AalsteinVisiting Research Fellow
Datum bericht: 5 november 2025
In deze gastcolumn (ook verschenen in TBR 2025/124) bespreken Malcolm Aalstein en Natasja van Wijk – van Gilst1 kort de aanleiding, achtergrond en het nut van het onlangs verschenen working paper ‘Samenwerking in de bouw juridisch operationaliseren: wat werkt (niet)?’. Ook kondigen zij een aantal blogs en redactionele bijdragen aan waarin de aanpak en het tussenresultaat van het onderzoek in ‘behapbare brokken’ aan de bouwgemeenschap worden gepresenteerd. De working paper is het tussenresultaat van een onderzoek naar samenwerking in de bouw. Het tussenresultaat is het raamwerk waarmee het onderzoek kan worden uitgevoerd naar de werking en effectiviteit van juridisch geoperationaliseerde instrumenten die op samenwerking gericht gedrag van actoren bij een bouwproces zouden kunnen bevorderen.
1. Aanleiding: behoefte in de sector
De sector is op zoek naar manieren om de samenwerking tussen de verschillende actoren in het bouwproces beter te organiseren en te versterken. Het verbeteren van die samenwerking wordt door veel betrokkenen gezien als een sleutel tot het oplossen van hardnekkige uitdagingen waarmee de sector kampt – variërend van faalkosten en vertragingen tot inflexibiliteit, verlies aan werkplezier en aansprakelijkheidsvraagstukken.2
Maar welke instrumenten zijn effectief in het bevorderen van samenwerking? Hoe zijn deze instrumenten juridisch ingebed? Wat zijn de voorwaarden voor succes? En ook, wanneer is feitelijk sprake van een effectieve samenwerking?
Deze vragen noopten het Instituut voor Bouwrecht (IBR) en de Vrije Universiteit Amsterdam (VU) tot een onderzoek naar de juridische operationalisering van op samenwerking gericht gedrag in de bouw (hierna: deelproject samenwerking (DPS)).3 Dit onderzoeksprogramma maakt deel uit van een meeromvattend onderzoekskader.4 Onlangs is het eerste tussenresultaat van dit deelonderzoek verschenen: een working paper.
2. Onderdeel van iets groters: Naar een coherent en toekomstbestendig stelsel
Onderdeel van iets groters: Naar een coherent en toekomstbestendig stelsel
Uit eerder onderzoek naar de ontwikkelingen in de bouw in de afgelopen twee decennia blijkt dat er binnen de bouwpraktijk vooral behoefte bestaat aan bouwprocessen en samenwerkingsverbanden die – qua inrichting – zoveel mogelijk voldoen aan een aantal uitgangspunten.5
Eén van die uitgangspunten is: het bouwproces moet zodanig zijn ingericht dat alle betrokkenen – in elke fase van het traject – worden geprikkeld tot op samenwerking gericht gedrag.
Voor het bouwrecht roept dit belangrijke vervolgvragen op: Welke rol spelen juridische kaders hierbij? Bieden de huidige juridische kaders voldoende ruimte en stimulans? En zo niet, op welke wijze zouden de juridische kaders kunnen of moeten worden aangepast om samenwerking binnen bouwprojecten juridisch te bevorderen?6 Deze vragen hebben geleid tot het Deelproject Samenwerking (DPS).
3. Deelproject samenwerking (DPS)
In DPS wordt gekeken naar bestaande instrumenten die samenwerking in de bouw bevorderen. In kaart wordt gebracht welke instrumenten dat zijn – en dat zijn er enorm veel. Denk bijvoorbeeld aan de PSU en samenwerkingscoach, maar ook aan de early warning clause en de grote variëteit van pain-gain-mechanismen. Ook wordt onderzocht hoe deze instrumenten juridisch worden vormgegeven, hoe effectief die juridische toepassing eigenlijk is én onder welke voorwaarden deze instrumenten succesvol kunnen zijn.
Het doel is dus niet om zelf nieuwe samenwerkingsinstrumenten te ontwikkelen, maar om te kijken welke bestaande instrumenten werken, wanneer ze werken en waarom ze werken. Op basis daarvan worden suggesties gedaan om de juridische implementatie van deze instrumenten te verbeteren en de juridische kaders beter te laten aansluiten op de huidige en toekomstige ontwikkelingen en behoeften in de Nederlandse bouwsector.7
Uit een eerste inventariserend literatuuronderzoek dat binnen DPS is uitgevoerd, blijkt dat er over de effectiviteit van bestaande instrumenten grote beweringen worden gedaan. Beweringen die bij nadere studie vaak fragmentarisch en onvoldoende onderbouwd blijken, maar ook onderling onvergelijkbaar zijn. Bijvoorbeeld omdat de beschrijving van de juridische uitwerking van de instrumenten gemankeerd blijkt, uiteenlopende definities en begrippen worden gehanteerd of de gewenste effecten onvoldoende concreet worden gemaakt. DPS wil zich hiervan onderscheiden door het onderzoek naar deze instrumenten systematisch, eenduidig en in samenhang uit te voeren.
Omdat het gedrag van actoren in de bouw niet enkel via juridische kaders kan worden beïnvloed, wordt het onderzoek in samenhang met kennisgebieden zoals (bouw)management, organisatiekunde en gedragswetenschappen uitgevoerd.8
4. Het raamwerk als noodzakelijke tussenstap
In het working paper dat recent is verschenen, wordt als eerste tussenresultaat een raamwerk gepresenteerd. Dit raamwerk is bedoeld om de werking van op samenwerkingsgedrag gerichte instrumenten te onderzoeken, binnen de context waarbinnen zij worden toegepast, om uitspraken te kunnen doen over hun effectiviteit. Met dit raamwerk wordt een noodzakelijke fundering gelegd voor het systematisch en eenduidig analyseren en beoordelen van de instrumenten.
Met het ontwikkelen en valideren van dit raamwerk is fase 2 van het onderzoek afgerond. De fasen die nu worden opgestart, zijn gericht op het onderzoek naar de instrumenten zelf.

5. Doel van het raamwerk
Het raamwerk heeft drie doelen. Ten eerste helpt het raamwerk om duidelijk in kaart te brengen hoe een instrument functioneert en juridisch is uitgewerkt, zodat een volledige en eenduidige beschrijving kan worden opgesteld.
Ten tweede maakt het inzichtelijk welke aspecten van zo’n instrument bijdragen aan een goede werking. Daarbij wordt gekeken naar de samenhang tussen drie aspecten: (1) hoe het instrument is ingericht en werkt, (2) welke doelen ermee worden nagestreefd, en (3) de context waarin het wordt gebruikt.
Tot slot zorgt het raamwerk voor een eenduidige aanpak en terminologie. Dat is nodig om de verschillende onderzoeken die in de komende fase binnen het DPS-programma zullen worden uitgevoerd op elkaar aan te laten sluiten, maar ook vergelijkbaar en navolgbaar te maken.9
6. Onderzoek en raamwerk toegankelijk gemaakt
De komende tijd willen wij met een serie van behapbare blogs en redactionele bijdragen het onderzoek en het raamwerk toegankelijk maken voor het brede publiek. We hopen hiermee de discussie in de sector over het onderzoek – en belangrijker nog – over de inrichting en effectiviteit van de instrumenten – op gang te brengen. Wij praten u graag bij over de opzet van het onderzoek, over wat effectieve samenwerking is, en over het raamwerk en de onderdelen daarvan. Ook delen we graag ‘de bijvangst’ – een aantal bijzondere inzichten die we hebben opgedaan tijdens het ontwikkelen van het raamwerk.
We nemen u mee en houden u graag op de hoogte van deze reis.10 Om niets te missen kunt u zich aanmelden voor de IBR nieuwsbrieven (zie onderaan deze pagina).
Voetnoten
- Malcolm Aalstein is visiting research fellow bij het Instituut voor Bouwrecht, werkzaam bij de gemeente Amsterdam als adviseur Markt & inkoop en als onafhankelijke zelfstandige werkzaam in conflictmanagement en mediation in de bouw. Natasja van Wijk – van Gilst is wetenschappelijk medewerker bij het Instituut voor Bouwrecht. ↩︎
- Samenwerking in de bouw juridisch operationaliseren: wat werkt (niet)? Een raamwerk voor onderzoek naar de werking en effectiviteit van juridisch geoperationaliseerde instrumenten die op samenwerking gericht gedrag van actoren bij een bouwproces zouden kunnen bevorderen, Den Haag IBR 2025 (versie september 2025), hierna: working paper. Zie ook par. 1.3 working paper. ↩︎
- Zie over dit onderzoeksproject par. 1.3 en par. 2.2 working paper. Zie ook www.ibr.nl/onderzoekskader-een-coherent-en-toekomstbestendig-stelsel-van-aanbestedings-en-juridisch-administratieve-kaders-voor-de-bouw/. ↩︎
- DPS is een van de drie deelprojecten van het onderzoekskader ‘Een coherent en toekomstbestendig stelsel van aanbestedings- en juridisch-administratieve kaders voor de bouw’. Zie over dit onderzoekskader www.ibr.nl/deelproject-i-het-juridisch-vormgeven-van-samenwerking-in-de-aanbestedings-en-contractfase-2/ en A.E. Chatzakis, ‘Het juridisch vormgeven van samenwerking in de aanbestedings- en contractfase. Verslag van het IBR-congres gehouden op 1 april 2022 te Utrecht’, TBR 2022/66, p. 444-457. ↩︎
- Zie par. 1.2 working paper voor een beschrijving van de uitgangspunten. ↩︎
- Zie par. 1.3 working paper. ↩︎
- Zie par. 2.2.6 working paper. ↩︎
- Zie par. 2.3 working paper. ↩︎
- Zie par. 3 working paper. ↩︎
- Deze bijdrage is de aftrap van een reeks blogs en bijdrages in Actualiteiten Bouwrecht die de komende tijd zullen verschijnen op www.ibr.nl en www.ibrtracker.nl. ↩︎
Gerelateerde blogs
-
PrivaatrechtInterview Marc Unger, bestuurslid Instituut voor BouwrechtIntervieuw met Coen van Rooyen (directeur LTO Nederland) die onlangs is toegetreden als bestuurder van het Instituut voor Bouwrecht. -
PrivaatrechtInterview Coen van Rooyen, bestuurslid Instituut voor BouwrechtIntervieuw met Coen van Rooyen (directeur LTO Nederland) die onlangs is toegetreden als bestuurder van het Instituut voor Bouwrecht. -
BouwcontractenrechtSamenwerking in de bouw: Omstandigheden van het instrumentDeze blog is de achtste in een serie van blogs die recent werd aangekondigd in TBR. Malcolm Aalstein en Natasja van Wijk – van Gilst maken in deze serie het tussenresultaat van het DPS-onderzoeksprogramma toegankelijk voor het brede publiek. In deze blog bespreken zij het onderdeel ‘De omstandigheden van het instrument’ het derde hoofdonderdeel van het raamwerk dat in het working paper is beschreven (het eerste tussenresultaat van het DPS-onderzoek). -
BouwcontractenrechtSamenwerking in de bouw: Doelen van het instrumentDeze blog is de zevende in een serie van blogs die recent werd aangekondigd in TBR. Malcolm Aalstein en Natasja van Wijk – van Gilst maken in deze serie het tussenresultaat van het DPS-onderzoeksprogramma toegankelijk voor het brede publiek. In deze blog bieden zij een eerste overzicht op een deel van ‘het raamwerk’, dat in het working paper is beschreven (het eerste tussenresultaat van het DPS-onderzoek).
-
BouwcontractenrechtSamenwerking in de bouw: het instrumentDeze blog is de zesde in een serie van blogs die recent werd aangekondigd in TBR. Malcolm Aalstein en Natasja van Wijk – van Gilst maken in deze serie het tussenresultaat van het DPS-onderzoeksprogramma toegankelijk voor het brede publiek. In deze blog bespreken zij het hart van het onderzoeksraamwerk: het instrument.
-
BouwcontractenrechtSamenwerking in de bouw: overzicht van het raamwerkDeze blog is de vijfde in een serie van blogs die recent werd aangekondigd in TBR. Malcolm Aalstein en Natasja van Wijk – van Gilst maken in deze serie het tussenresultaat van het DPS-onderzoeksprogramma toegankelijk voor het brede publiek. In deze blog bieden zij een eerste overzicht op ‘het raamwerk’, dat in het working paper is beschreven (het eerste tussenresultaat van het DPS-onderzoek).
Gerelateerde opleidingen
-
PrivaatrechtLeergang: Het moderne bouwcontractenrecht 20269 sep 2026Den Haag3.530,-Excl. BTW Incl. digitaal studiemateriaal
-
PrivaatrechtCursus DNR 2025 – wijzigingen, duiding en toepassing in de praktijk14 sep 2026Utrecht435,-Excl. BTW Incl. digitaal studiemateriaal
-
PrivaatrechtStudiemiddag Ontwerpverantwoordelijkheid van opdrachtgever en ontwerpende aannemer15 sep 2026Utrecht435,-Excl. BTW Incl. digitaal studiemateriaal
-
DiversenVBR/VBR-A/VJOJ Actualiteitendag 2026 [WACHTLIJST]24 sep 2026Breukelen30,-Excl. BTW Incl. digitaal studiemateriaal
-
PrivaatrechtStudiemiddag Vertraging in de bouw – naar een effectievere omgang met vertraging en vertragingsaanspraken in de praktijk30 sep 2026Den Haag575,-Excl. BTW Incl. digitaal studiemateriaal
-
PrivaatrechtStudiemiddag Juridische aspecten van het inschakelen van ZZP’ers in de bouw27 okt 2026Utrecht545,-Excl. BTW Incl. digitaal studiemateriaal
-
PrivaatrechtStudiedag UAV-GC 202528 okt 2026Den Haag805,-Excl. BTW Incl. digitaal studiemateriaal
-
PrivaatrechtOnline Actualiteitencollege Jurisprudentie Bouwcontractenrecht18 nov 2026290,-Excl. BTW Incl. digitaal studiemateriaal
-
PrivaatrechtStudiedag (Bijna) alles over de UAV & RAW Besteksystematiek in relatie tot de UAV 201227 nov 2026Utrecht805,-Excl. BTW Incl. digitaal studiemateriaal
-
PrivaatrechtStudieochtend (Bijna) alles over de UAV27 nov 2026Utrecht435,-Excl. BTW Incl. digitaal studiemateriaal
-
PrivaatrechtStudiemiddag RAW Besteksystematiek in relatie tot de UAV 2012: Verdieping en Praktische Inzichten27 nov 2026Utrecht435,-Excl. BTW Incl. digitaal studiemateriaal
-
PrivaatrechtHet Privaatrechtelijk Bouwrecht Hot Topic Winterfest 20269 dec 2026Utrecht720,-Excl. BTW Incl. digitaal studiemateriaal
-
PrivaatrechtStudiemiddag Praktijkervaringen met FIDIC in Nederland28 jan 2027Utrecht435,-Excl. BTW Incl. digitaal studiemateriaal
-
PrivaatrechtVBR-A/IBR Cursus Privaatrechtelijk bouwrecht 20273 mrt 2027Utrecht4.130,-Excl. BTW Incl. digitaal studiemateriaal
-
PrivaatrechtStudiemiddag De koop en aanneming van nieuwbouwwoningen4 mrt 2027Utrecht550,-Excl. BTW Incl. digitaal studiemateriaal
-
PrivaatrechtActualiteitencollege Appartementsrecht: optoppen, verduurzaming en meer6 apr 2027Utrecht435,-Excl. BTW Incl. digitaal studiemateriaal
-
PrivaatrechtZakenrechtelijke aspecten van gebiedsontwikkeling (IV) (onderdeel modulaire cursus)13 apr 2027Utrecht520,-Excl. BTW Incl. digitaal studiemateriaal
Gerelateerde publicaties
-
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtBouwrechtpijlers Privaatrecht41,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtPrivaatrechtelijke Bouwregelgeving (Editie 2026)36,50Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtJurisprudentie Bouwteam (editie 2026)34,50Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtBouwrecht in kort bestek (11e druk)59,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwrechtEvenwicht! Afscheidsbundel mr. D.E. (Dick) van Werven12,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
GoederenrechtGoederenrecht in de energietransitie49,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtJurisprudentie AVA 1992 / AVA 2013 (editie 2025)32,50Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtHandboek UAV, heden en toekomst179,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtJurisprudentiebundel UAV-GC 2005 (Editie 2024)29,95Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
DiversenTBR 2024 – nr. 1048,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2024 – nr. 948,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2024 – nr. 848,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2024 – nr. 748,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2024 – nr. 648,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2024 – nr. 548,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtHet recht op termijnverlenging bij onzuivere samenloop van vertragingsoorzaken14,42Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2024 – nr. 448,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2024 – nr. 348,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2024 – nr. 248,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2024 – nr. 148,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2023 – nr. 1242,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtVeranderend Bouwrecht – 25 jaar VBR-A36,95Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2023 – nr. 1142,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2023 – nr. 1042,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
PrivaatrechtJurisprudentie AVA 1992 / AVA 2013 (editie 2023)29,50Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
PrivaatrechtPraktijkboek Wet kwaliteitsborging voor het bouwen (Wkb)37,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2023 – nr. 942,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
ArbitrageProcederen bij de Raad van Arbitrage in bouwgeschillen (2e herziene druk)34,95Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtBindende werking van private normen en regels in het privaatrechtelijk bouwrecht31,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2023 – nr. 842,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2023 – nr. 742,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2023 – nr. 642,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2023 – nr. 542,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2023 – nr. 442,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2023 – nr. 342,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2023 – nr. 242,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2023 – nr. 142,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtExploratory comparative research on the legal aspects of safety of buildings and site safety32,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2022 – nr. 1240,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtJuridische aspecten van samenlopende vertragingsoorzaken en inefficiëntie in de bouw41,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2022 – nr. 1140,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2022 – nr. 1040,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2022 – nr. 940,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
HuurrechtHet woningtekort voorbij15,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtPraktijkboek Intellectuele Eigendomsrechten in het bouwrecht46,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtLeidraad Vertraging en Verstoring – Voorkomen, oplossen, beslechten0,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2022 – nr. 840,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2022 – nr. 740,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2022 – nr. 640,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtPraktijkboek vertragingsschade in de bouw (2e druk)45,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtKostenverhogend of onvoorzien: een groot verschil of is dát te overzien?12,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2022 – nr. 540,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2022 – nr. 440,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2022 – nr. 340,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtDNR 2011 Toegelicht (2e druk)39,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtDe wijzigingen in het Burgerlijk Wetboek als gevolg van de Wet kwaliteitsborging voor het bouwen29,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
AanbestedingsrechtTBR 2022 – nr. 240,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
PrivaatrechtTBR 2022 – nr. 140,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtJurisprudentiebundel UAV-GC 2005 (Editie 2021)22,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtJurisprudentie koop-/aannemingsovereenkomst (Editie 2021)29,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtHerbezinning op de aanbesteding en realisatie van geïntegreerde bouwprojecten21,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtDigitale transformatie van het bouwproces en haar juridische en organisatorische aspecten35,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtLegal implications of climate change: the case for circularity14,95Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
PrivaatrechtPraktijkboek Duurzaam bouwen34,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtHandboek Projectbeheersing in de bouw en voor installatietechnische werken44,76Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtHandboek Juridische aspecten van werken met BIM49,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtKnock-for-knock in onshore construction contracts12,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtEen materialenkadaster12,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtDe zaak van de smeltende dinosaurus12,95Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
DiversenVerwant met verband: Ruimte, Recht en Wetenschap52,98Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtEindafrekening met pepernoten52,98Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtPraktische toelichting op de UAV 2012 (2e druk)33,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtCirculair bouwen34,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
PrivaatrechtBouwrechtjuristen34,95Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtPraktijkboek verjarings- en vervaltermijnen (2e druk)42,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtA Practical Guide to Dutch Building Contracts (4th edition)31,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtToezicht en coördinatie in het bouwproces62,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
GoederenrechtHet wijzigen van de akte van splitsing in appartementsrechten. Kostbaar en tijdrovend12,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtPubliekrechtelijke toestemmingen en de UAV-GC 2005. Een praktische toelichting29,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtDe preventieve en de repressieve toetsing aan bouwtechnische voorschriften in het publieke bouwrecht38,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
GoederenrechtAppartementsrecht en aanverwante rechtsfiguren voor de privaatrechtelijke vormgeving van bouwwerken34,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
PrivaatrechtUAV-GC 2005. Over problemen bij het werken met geïntegreerde contracten32,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
PrivaatrechtVan het gebaande pad42,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtDe hybride vraag van de opdrachtgever12,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtPraktische toelichting op de UAV-GC 200534,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtJurisprudentiebundel UAV-GC 2005 (Editie 2020)18,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
PrivaatrechtAuteursrecht van de architect (3e druk)34,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtJuridische handreiking relatie BIM-protocol en de DNR 2011 (voor adviseurs en opdrachtgevers)17,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtStudies in European Construction Law97,75Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtConstructieve veiligheid: een onderzoek naar communicatie en borging in bouwprocessen34,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
PrivaatrechtOnbegrensde rechtsbeoefening54,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtJuridische aspecten van ketensamenwerking34,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
DiversenCertificering en normalisatie in het publieke bouwrecht42,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtNaar een andere verdeling van verantwoordelijkheid in de bouw30,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtUAV 2012 Toegelicht42,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtPraktijkboek contracteren in de bouw (3e druk)42,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtOntstaansgeschiedenis UAV 201261,50Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtUniforme Administratieve Voorwaarden voor de uitvoering van werken en van technische installatiewerken 2012 ((UAV 2012) versie 2025)20,75Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtUniform Administrative Conditions for the Execution of Works and Technical Installation Works 2012 (UAC 2012)18,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtHet bouwteam model62,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
PrivaatrechtAansprakelijkheid bij leidingschades62,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
PrivaatrechtPraktijkboek koop-/aannemingsovereenkomst (2e druk)44,50Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtDutch Construction Contracts: views from abroad25,75Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
PrivaatrechtAansprakelijkheid voor gebreken in de keten van het bouwen21,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtAlleen Samen51,50Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtDe koop-/aannemingsovereenkomst in breed perspectief62,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtFrank en Vrij (Thunnissen-bundel)23,04Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
Privaatrecht40 jaar Instituut voor Bouwrecht13,-Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
PrivaatrechtDe voor- en nadelen van privatisering van het bouwtoezicht47,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtAlgemene voorwaarden in de bouw21,99Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
ArbitrageHonderd jaar Raad van Arbitrage voor de Bouw 1907-200719,95Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
PrivaatrechtEinheitliche Vertragsbedingungen für die Ausführung von Bauarbeiten 1989 (UAV 1989)18,75Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
PrivaatrechtUniform Administrative Conditions for the Execution of Works 198918,75Incl. BTW -
+ Dit product heeft meerdere variaties. Deze optie kan gekozen worden op de productpagina
BouwcontractenrechtThe service provider’s duty to warn about defects caused by third parties46,50Incl. BTW
